دکترتوریست، نامی آشنا در توریست درمانی

رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی

 

رینوپلاستی متشکل از کلمه “رینو” به معنی بینی و “پلاستی” به معنی اصلاح کردن و زیبا کردن است.

در گذشته فقط کوچک کردن و ظاهر بینی مورد توجه قرار می گرفت و بسیاری از بیماران از نظر تنفس و بویایی دچار مشکلات جدی می شدند. دلیل آن برداشتن قسمت زیادی از غضروف ها و یا خرد شدن استخوان ها بود.با پیشرفت علم پزشکان متخصص دریافتند که به منظور حفظ ظاهر و عملکرد مطلوب می توان با بخیه زدن و شکل دادن غضروف نتیجه مطلوبی بدست آورند.در جراحی بینی یا رینوپلاستی با استفاده از تکنیک هایی  که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ میکنند نسبت به جراحی های به اصطلاح فانتزی اطمینان بیشتری وجود دارد و همچنین درصد ریسک بسیار پایین است.

 

  کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی در تعیین شرایط عمل بینی نقش بسزایی دارند. پزشک ابتدا با معاینه نوع و ضخامت پوست و همچنین  میزان انحراف و زوایای بینی با استناد به عکس های رنگی و استاندارد قبل از درمان، بینی شخص را آنالیز می کند.  مطمئناً موضوع تنفس بعد از جراحی بینی امری بسیار جدی است. اگر بینی پس از جراحی خیلی باریک شود، بیمار در تنفس دچار مشکل و گرفتگی شدید خواهد شد. بیماران می بایست این مسئله را نسبت به ظاهر بینی خود در اولویت قرار دهند.

 

عوامل زیر در موفقیت عمل رینوپلاستی موثر می باشد:

1. نوع  بینی از این جهت که استخوانی باشد یا گوشتی بسیار حائز اهمیت است.

بینی های استخوانی نتیجه بهتری نسبت به بینی های گوشتی پس از عمل خواهند داشت.

استخوان، غضروف و پوست بینی عواملی تاثیر گذار بر روی عمل جراحی بینی هستند.

در بینی های گوشتی بدلیل وجود ضخامت پوست و همچنین تراکم بافت چربی در زیر پوست انتظار تغییری زیادی نمی توان داشت.

2. یکی دیگر از عوامل مهم در رینوپلاستی، خود جراح و روش و تجربه جراحی وی است.

یک جراح با تجربه می تواند با بکارگیری روش های مناسب نتیجه مطلوبی را در عمل بینی کسب کند.

3. مراقبت های بعد از عمل بینی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در نتیجه دلخواه می باشد.

فرد می بایست بعد از عمل جراحی، همه توصیه های پزشک را دقیق اجرا و توصیه ها را بکار گیرد.

فرد باید با مراجعات لازم به پزشک همکاری لازم را داشته باشد.

رینوپلاستی

رینوپلاستی که معمولا به عنوان “عمل بینی” نامیده می شود، عمل جراحی است که با اصلاح استخوان یا غضروف شکل بینی شما تغییر می کند. رینوپلاستی یکی از رایج ترین انواع جراحی پلاستیک است.

دلایل رینوپلاستی

افراد اقدام به  رینوپلاستی میکنند  تا بینی خود را پس از آسیب، اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص درست کنند. یا به دلیل ظاهر بینی خود ناراضی باشند.

تغییراتیکه ممکن است جراح از طریق رینوپلاستی انجام دهد عبارتند از:

 • تغییر در اندازه
 • تغییر در زاویه
 • صاف کردن پل
 • تغییر شکل نوک
 • تنگ شدن بینی ها

اگر رینوپلاستی شما به منظور بهبود ظاهر شما به جای سلامت شما انجام شود، باید صبر کنید تا استخوان بینی شما به طور کامل رشد کند. برای دختران، این مربوط به سن 15 سالگی است. پسران ممکن است هنوز رشد کنند تا اینکه کمی بزرگتر شوند. با این حال، اگر شما به دلیل اختلال تنفسی عمل جراحی انجام دهید، رینوپلاستی را می توانید در سن پایین تر انجام دهید.

خطرات رینوپلاستی

تمام جراحی ها دارای برخی خطرات هستند، از جمله عفونت، خونریزی، یا واکنش بد به بیهوشی. رینوپلاستی همچنین ممکن است دچار خطراتی شوید:

 • مشکلات تنفسی
 • خونریزی بینی
 • بینی ناخوشایند
 • بینی نامتقارن
 • زخم ها

گاهی اوقات، بیماران با عمل جراحی، از بینی خود راضی نیستند. اگر میخواهید جراحی دوم را انجام دهید، باید منتظر بمانید تا قبل از عمل مجدد، بینی شما کاملا شفا یابد. این ممکن است یک سال طول بکشد.

آمادگی لازم برای رینوپلاستی

ابتدا باید با جراح خود ملاقات کنید تا درباره اینکه آیا شما یک نامزد مناسب برای رینوپلاستی هستید صحبت کنید. شما درباره اینکه چرا عمل جراحی را می خواهید و آنچه که شما آن را امیدوار می کنید انجام دهید صحبت می کنید.

جراح شما سابقه پزشکی شما را بررسی خواهد کرد و از داروهایی که مصرف میکنید و حساسیت های داروی شما سوال می پرسد. اگر شما مبتلا به هموفیلی باشید، دچار خونریزی خواهید شد ،پس جراح به شما توصیه میکند عمل راینوپلاستی انجام ندهید.

جراح شما یک معاینه فیزیکی را انجام می دهد، به دنبال نگاه کردن به پوست در داخل و خارج از بینی خود برای تعیین اینکه چه نوع تغییراتی می تواند انجام شود. جراح شما ممکن است آزمایش خون یا سی تی اسکن را توصیه نماید.

این مشاوره همچنین شامل عکاسی بینی شما از زوایای مختلف است. این عکس ها برای ارزیابی نتایج دراز مدت جراحی مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است در طی عمل جراحی از آنها استقاده شود.

برای دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل جراحی، باید از مصرف داروهای ضدافسردگی حاوی ایبوپروفن یا آسپیرین اجتناب کنید. این داروها روند بهبود جراحت را کاهش می دهد و باعث می شود خون شما رقیق شود. اجازه دهید جراح شما بداند چه داروها و مکملهایی را مصرف می کنید، به طوری که آنها می توانند شما را در مورد اینکه آیا آنها را ادامه دهند یا نه، به شما توصیه کنند.

سیگاری ها از جراحی بینی رنج می برند، چون سیگار روند بهبود را کند می کند. نیکوتین عروق خونی شما را کاهش می دهد و باعث کم شدن اکسیژن و خون رفتن به بافت های درمانی می شود. ترک سیگار قبل و بعد از جراحی می تواند به روند بهبودی کمک کند.

عمل راینوپلاستی

رینوپلاستی را می توان در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. دکتر شما از بیهوشی عمومی استفاده خواهد کرد.

هنگامی که بیحرکت یا ناخودآگاه هستید، جراح شما بین و یا در داخل سوراخهای بینی شما را قطع می کند. آنها پوست خود را از غضروف یا استخوان جدا می کنند و سپس تغییر شکل می دهند. اگر بینی شما نیازمند مقدار کمی غضروف اضافی باشد، پزشک ممکن است بعضی از گوش ها یا عمیق بینی خود را برداشته باشد. اگر بیشتر مورد نیاز است، ممکن است ایمپلنت یا پیوند استخوان را دریافت کنید. پیوند استخوان استخوان اضافی است که به استخوان در بینی شما اضافه می شود.

این روش معمولا بین یک تا دو ساعت طول می کشد. اگر جراحی پیچیده باشد، ممکن است طولانی تر باشد.

بازیابی از رینوپلاستی

پس از جراحی، پزشک ممکن است یک پلاستیکی یا فلزی را روی بینی خود قرار دهد. اسپلینت به شما کمک خواهد کرد که بینی خود را حفظ کنید شکل جدید خود را در حالی که درمان می شود. آنها همچنین ممکن است بسته های بینی را درون سوراخهای بینی خود قرار داده و از بین بروند تا قسمت پایینی بینی شما بین بینی ها تثبیت شود.

شما حداقل چند ساعت بعد از جراحی در یک اتاق بهبودی نظارت خواهید کرد. اگر همه چیز درست باشد، بعدا آن روز را ترک خواهم کرد. شما به کسی احتیاج دارید که به خانه خود رانندگی کند زیرا بیهوشی بر شما تاثیر می گذارد. اگر این یک روش پیچیده است، ممکن است مجبور شوید برای یک یا دو روز در بیمارستان بمانید.

برای کاهش خونریزی و تورم، می خواهید سر خود را بالای سینه خود قرار دهید. اگر بینی شما با تورم یا بسته بندی شده با پنبه باشد، ممکن است احساس ناراحتی داشته باشید. مردم معمولا مجبورند تا یک هفته پس از جراحی پاشنه و سس را در جای خود قرار دهند. شما ممکن است بخیه های قابل جذب داشته باشید، به این معنی که آنها حل می شوند و نیازی به حذف ندارند. اگر بخیه های قابل جذب نباشند، مجبور خواهید بود که یک هفته بعد از عمل جراحی خود را به پزشک خود ببرید تا بخیه ها خارج شوند.

از دست دادن حافظه، اختلال در قضاوت و زمان واکنش آهسته اثرات رایج داروهای مورد استفاده برای جراحی است. در صورت امکان، یک شب یا یک دوست یا نسبی با شما بمانید.

چند روز پس از عمل جراحی، ممکن است زهکشی و خونریزی داشته باشید. یک قطره قطره ای که یک قطعه گاز است که زیر بینی قرار دارد، می تواند خون و مخاط را جذب کند. دکتر شما به شما می گوید که چقدر زمان می برد پد قطره ای خود را تغییر دهید.

ممکن است سردرد ایجاد کنید، صورتتان پف کرده و پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند.

پزشک شما ممکن است چند هفته پس از عمل جراحی خود را برای جلوگیری از موارد زیر آماده کند:

 • فعالیت های جسمی شدید
 • شنا کردن
 • فین کردن
 • جویدن بیش از حد
 • خنده، لبخند زدن، و یا دیگر حالات صورت که نیاز به حرکت زیادی دارند
 • کشیدن لباس بر سر شما
 • استفاده از عینک

به ویژه در مورد آفتاب گرفتن مراقب باشید. بیش از حد می تواند به طور دائم رنگ پوست در اطراف بینی را تغییر دهد.

شما یک هفته بعد از عمل راینوپلاستی میتوانید به محل کار خود بازگردید.

رینوپلاستی می تواند در ناحیه اطراف چشم شما تاثیر بگذارد، و ممکن است چند هفته طول بکشد، تورم یا تغییر رنگ در اطراف پلک ها داشته باشید. در موارد نادر، این می تواند به مدت شش ماه ادامه یابد و تورم جزئی می تواند حتی طولانی تر ادامه یابد. شما میتوانید کمپرس سرد یا یخ بسته را برای کاهش تغییر رنگ و تورم استفاده کنید.

پس از جراحی زیبایی، مراقبت پس از عمل مهم است. اطمینان حاصل کنید که قرار ملاقات های خود را دنبال کنید و دستورالعمل های دکتر خود را دنبال کنید.

نتایج راینوپلاستی

اگر چه رینوپلاستی یک روش نسبتا ایمن و آسان است، اما درمان آن می تواند مدتی طول بکشد. نوک بینی شما به خصوص حساس است و می تواند برای ماهها بیفت و متورم شود. چند هفته ممکن است به طور کامل بهبود یابد، اما بعضی از اثرات می تواند به مدت چند ماه به تعویق بیفتد. این می تواند یک سال تمام باشد تا شما بتوانید نتیجه نهایی عمل جراحی را کاملا درک کنید.

 

 

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Button